Teaching Staff            

S.no. Name Designation
1 Mrs. Anita Garg Principal
2 Anjali Kotnala H.M

PGTs

S.no. Name Designation
1 Anju Gupta PGT
2 Rucche Sharma PGT
3 Anita Gupta PGT
4 Amita Tripathi PGT
5 Rajiv PGT
6 Nitin Goel PGT
7 Poonam Vohra PGT
8 K.L.Malhotra PGT
9 Ritu Ahuja PGT
10 Bhuvnesh Goel PGT
11 Amandeep Kaur PGT
12 N.K. Jena PGT
13 Divya Agarwal PGT
14 Neeti Madaan PGT

TGTs

S.no. Name Designation
1 Neetu Madaan TGT
2 Neha Sharma TGT
3 Jaya Sharma TGT
4 Anu Arora TGT
5 Bhavya Gupta TGT
6 Vipin Goel TGT
7 Alka Sahani TGT
8 Abha Juneja TGT
9 Sonia Aggarwal TGT
10 Sakshi Pruthi TGT
11 Monica Chauhan TGT
12 Kalpana Rastogi TGT
13 Archana Shori TGT
14 Gunjan Tandon TGT
15 Suruchi Chugh TGT
16 Anita Mahindra TGT
17 Savita Gupta TGT
18 Abira Sur TGT
19 Leena Sharma TGT
20 Kanchan Arora TGT
21 Dimpy Taneja TGT
22 Manju Soni TGT
23 Amita Gupta TGT
24 Jalaj Kohli TGT

PRTs

S.no. Name Designation
1 Sonia Nagpal ASST.TR.
2 Archana Arora ASST.TR.
3 Sneh Lata ASST.TR.
4 Sabhyata Datta ASST.TR.
5 Savita Kumar ASST.TR
6 Youthika ASST.TR
7 Anupreet Gujral ASST.TR
8 Bharoty Shaw PRT
9 Sneha Bajaj PRT
10 Banisha Gambhir PRT
11 Niti Aggarwal PRT
12 Deepika Jain PRT
13 Ruchi Sharma PRT
14 Manju Yadav PRT
15 Surjit Bhamra PRT
16 Charu Smita Arora PRT
17 Jasmine Sidhana PRT
18 Hitika Chadha PRT
19 Anu Sehgal PRT
20 Monika Arora PRT
21 Jagriti Juneja PRT
22 Anjali Sharma PRT
23 Gunpreet Kaur PRT
24 Ashu Singh PR.PRM.TR.
25 Varuna Singh PR.PRM.TR
26 Natasha Ahuja PR.PRM.TR.

Teaching staff on retainership/part time basis

S.no. Name Designation
1 Sneha Thukral PRT
2 Vibha Chhabra PRT
3 Simranjeet Kaur PRT
4 Khushoo Goel PRT
5 Richa Kumar PRT
6 Amidha Mishra PRT
7 Tanya Jain PRT
8 Payal Khanna PRT
9 Nidhi Anand PRT
10 Aisha Hussain PRT
11 Bhawna Mendhiratta PRT
12 Gunjan Arora PRT
13 Priyanka Duggal Pre.Prm.Tr.

Other Staff

S.no. Name Designation
1 Mahesh P.E.T.
2 Yashbir Singh P.E.T.
3 Pawan Kumar P.E.T.
4 Chandni Srivastav P.E.T.
5 Prashant Sharma P.E.T.
6 Sunil Nigania P.E.T.
7 Devender Dhaka P.E.T.

Fine Art

S.no. Name Designation
1 Kuntal Ghosh Drawing Teacher
2 Sakshi Kalra HOD(SUPW)
3 Ved Prakash Applied Art Tr
4 Jai Singh Art Tr
5 Tanya Sharma Bharatnatyam Dance Instructor
6 Rupesh Parihest Music Tr
7 Mukul Vashisht Photog.Tr
8 Divya Bansal Robotic Inst.
9 Rahul Khanna Theatre Tr
10 Manpreet Kaur Vocal Music Tr
11 Brij Bhushan Kathuria Vocal Music Tr
12 Rohit Jaura Western Dance Tr
13 Van Bawi Thawng Western Dance Tr

Computer Science/Library

S.no. Name Designation
1 Nidhi Goyal Comp. Sc. Tr.
2 Zilmil Singh Computer Tr
3 Ritu Bansal Computer Tr
4 Rashi Jain Computer Tr
5 Jyoti Sharma IT Project Tr.
6 Swati Gupta Project Tr
7 Ritu Nagpal Librarian
8 Ankit Jugran Asst. Librarian

The above list is in addition to the non-teaching staff.